Poodle

Köpek ırkları
Kaniş

Poodle

Etimolojik olarak, Fransızca "caniche" kelimesi, ördeğin dişi "cane" den gelir. Diğer ülkelerde, bu kelime sıçrama eylemini ifade eder. Bu da, bu köpeğin başlangıçta su kuşlarını avlamak için kullanıldığını hatırlatır. Sonunda, eğer Kaniş bir köpek olarak çok popüler hale geldiyse, sadece nazik, eğlenceli ve sadık karakteri sayesinde değil, aynı zamanda muhtemelen dört boyutu ve farklı renkleri sayesinde, her biri tercihlerine göre seçim yapabilir. Farklı boyut ve ağırlıklarda 4 çeşit Kaniş vardır. Kaniş düzgün, oval şekilli bir kafatasına, uzun, düz bir ağza ve koyu badem şeklinde gözlere sahiptir. Başının her iki tarafında düz, sarkık kulakları, güçlü bir boynu ve derin bir göğsü vardır. Ön ayaklar düz ve arka ayaklar kaslıdır ve kuyruk kısa ve düzdür. Dengeli ve kare bir siluete sahiptir.

Poodle karakteri ve özellikleri

Kaniş çok popüler, zeki, sevecen, eğitilmesi kolay, oyuncu ve saldırgan olmayan köpeklerdir. Özellikle, Kanişin minyatürleştirilmiş versiyonları, yani Minyatür veya Oyuncak Kaniş, genellikle yavru köpeğe çok benzer davranışlara sahip ve dolayısıyla sahibine çok bağımlı. Sahiplerine çok bağlı olan aile birimine tam anlamıyla entegre olan Poodle, çocuklarla oynamayı seviyor, dikkat aniden hareketlerden hoşlanmıyorlar. Gerçekten de çok hassas bir köpektir. Şehir hayatı onun için genellikle güzeldir, ancak dışarıda olmaktan hoşlanır. Bu nedenle, bahçeli bir ev onun için mükemmeldir, çünkü böylece içeride ve dışarıda geçiş yapabilir. Bununla birlikte, egzersiz ihtiyacının uygun şekilde karşılanması koşuluyla, bir dairede yaşamak da onun için uygundur. Kaniş hareket etmeyi sever, ancak Oyuncak Kaniş diğer türlere göre çok daha az egzersize ihtiyaç duyar. Bu nedenle sedanter sahipler için çok daha uygundur: örneğin yaşlılar için iyi bir köpektir. Dahası, çeşidi ne olursa olsun, Poodle oybirliğiyle en zeki köpeklerden biri olarak kabul ediliyor. Hafızası, canlılığı ve merakı, her zaman güçlü bir kişiliğe sahip olmasına rağmen, her zaman öğrenmeye meyilli olan, eğitilmesi kolay bir arkadaştır. Erken yaşlardan itibaren kaçınılması gereken davranışları kemirmeye ve hatta ısırmaya eğilimlidir. Tüm köpekler gibi, eğitimi nazikçe yapılmalıdır. Çok girişken, yine de oldukça kıskanıyor. Son olarak, Kaniş suyu sever: mükemmel bir yüzen köpek.

Poodle eğitimi

Kanişin eğitimi tutarlı olmalı. Çok kolay olan küçük çeşitler, genellikle orta ve büyük olanların aksine daha sıkı bir yetiştirme sürecinden mahrum bırakılır ve bu da onları havlayan köpek yapar. Bununla birlikte, Kaniş, etrafındakileri bir mevcudiyet veya olağan bir gürültüye karşı uyarmak dışında, genellikle havlamaz.

Poodle bakımı

Kaniş, saç büyümesi söz konusu olduğunda ayrı bir cinstir. Nitekim dökülmez, nadiren saçını kaybeder ve kesilmezse tüyü uzamaya devam eder. Bu nedenle, alerjisi olan kişiler arasında çok popüler olan hipoalerjenik bir köpek türüdür. Bu nedenle, ceketinin cilt problemlerinden muzdarip olma riski ile her 4 ila 6 haftada bir düzenli tımar edilmesi gerekir. Düğümlenmeyi önlemek için fırçalama düzenli olmalıdır. Ayrıca kulakları sık sık temizlenmelidir. Çok kırılgandırlar, dikkatli ve düzenli bakım gerektirirler.

Poodle sağlığı

Ortalama yaşam süresi 15 yıl olan Kaniş, sağlam bir köpektir, ancak özel bakım gerektirir. Gerçekten de bazı hastalıklara yatkınlığı var: göz bozuklukları (ilerleyici retinal atrofi, kalıtsal katarakt); yetersiz kan beslemesine bağlı olarak femur başının dejenerasyonu olan dizkapağı çıkığı veya Legg-Perthes hastalığı gibi eklem bozuklukları; konjenital bir kalp defekti olan duktus arteriyozusun kalıcılığı; epilepsi; narkolepsi; cilt hastalıkları (ektoderm, epifora, hiperadrenokortisizm, hiposomatotropizm, hipotiroidizm, sebasöz adenit, cheyletiellosis veya enjeksiyonlara verilen reaksiyonların bir kusuru). Üstelik en büyük zayıf noktalarından biri kulaklarıdır özellikle de kulak enfeksiyonları gelişmesi nadir değildir. Kaniş ayrıca kalça displazisi veya dirsek displazisinin kurbanı olabilir.

Poodle fiyatları

Ülkemizde Poodle fiyatları 1.000₺ ve 3.000₺ arasında değişiklik göstermektedir.

Poodle Diyet

Kanişin diyeti, ihtiyaçlarına ve morfolojisine göre uyarlanmalıdır. Kaliteli mama, sağlığı için gerekli olan tüm besinleri sağlayacaktır.

Poodle son ilanlar

 • TOY POODLE YAVRULARI

  Poodle Adnan Kahveci Mah.

  BİRBİRİNDEN SEVİMLİ , IRK GARANTİLİ DİŞİ & ERKEK ÇOK ÖZEL YAVRULAR YENİ AİLELERİ ...

 • DÜNYA TATLISI POODLE YAVRULARI

  Poodle Dişi ve Erkek Cumhuriyet Mah.

  BİRBİRİNDEN SEVİMLİ , IRK GARANTİLİ DİŞİ & ERKEK ÇOK ÖZEL YAVRULAR YENİ AİLELERİ ...

 • red brown poodle yavrulari

  Poodle yaş 0-3 Aylık

  BİRBİRİNDEN SEVİMLİ , IRK GARANTİLİ DİŞİ & ERKEK ÇOK ÖZEL YAVRULAR YENİ AİLELERİ ...

Diğer köpek ırkları

 

Ziyaretçilerimize daha iyi hizmet sunulabilmek için sitemizde Çerez (Cookie) kullanılmaktadır.