French Bulldog

Köpek ırkları

French bulldog

French Bulldog

French Bulldog (Fransızca: bouledogue veya bouledogue français), evcil köpekler olarak yetiştirilen bir evcil köpek türüdür. Cins, 1800'lerde İngiltere'den ithal edilen Toy Bulldog'lar ile Paris'teki yerel çıngıraklılar arasındaki melezlemenin sonucudur. Fransa’dan sonra tüm Avrupa’da hızlica tanındı, bugün Amerika’da Frenchie olarak adlandırıldı en sevilen köpek irk lar arasında yer alıyor. Fransız Bulldog'a bazen "Kurbağa köpeği" ( geniş yuvarlak yüzlerine ve arka ayakları açılarak oturmalarindan) veya "Palyaço köpeği" (eğlenceyi sevmesi dolayisindan) denir.

French bulldog karakteri ve özellikleri

French Bulldog sadık ve iyi huylu bir köpektir, insanlarla yakın, çocuklara ve yaşılıları karşı oldukça sevecen ve koruyucudur, fakat sahiplerini paylaşmak istemediklerinden birlikte büyümediği diğer köpeklerden pek hoşlanmaz. Birkaç saatten fazla yalnız bırakılırsa ayrılık anksiyetesi yaşayabilirler. Fransız Bulldog'un doğal olarak düz ve sivri kulakları vardır, kuyruğu ise kısa, genellikle bükülmüş veya doğal olarak kesilmiş ve sivridir. Tek olumsuz özelliği olarak horlama eğilimine ve oldukça fazla düzeyde salya salgılaması sahip olmasıdır.

French bulldog eğitimi

Güzel görünümüne rağmen bu köpeğin köklerini unutmamalıyız. Bu nedenle baskın olma yeteneği, erken yaşlardan itibaren nazik, sağlam ve tutarlı bir eğitimle kontrol edilmelidir. İnatçı olmaları sebebiyle eğitilme ve itaat konusunda zaman zaman sorun çıkartabilirler.

Fakat Fransız Bulldog, aşırı agresif bir yetiştirmeye kolayca karşı koyabilirken, tam tersine, sesteki iyi ölçülmüş bir sertlik, evin kurallarını hızlı ve kolay bir şekilde dahil etmesini sağlar.

French bulldog bakımı

En az tüy döken köpek cinsleri arasında yer almaktadır, basit tüy bakımı yeterlidir. Düzenli (haftada bir kez) fırçalama tüylerin sağlıklı ve temiz görünmesine yardımcı olacaktır. Dişlerini haftada en az 3 kez fırçalayın. Bu köpekler serin iklimlere sahip olan bölgelerde daha rahat edecektir. Dışarıda yaşayamaz, sadece ev hayatı için uygundur. Soğuk havalarda onu sıcak tutacak giysilerden giydirmeniz gerekebilir (rahatsız etmiyorsa). Vücut yapıları öne doğru ve çok ağır olduğu için su kütlelerinin yanına yaklaşmalarına izin verilmemelidir. İki güne bir kıvrımlarının arasını temizlemeniz gerekir. Yumuşak bez ile veya pamuk ile kıvrımların arasını temizleyip kurutun, öylece bakteri oluşumu ve tahriş olmasini engelemış olursunuz.

French bulldog sağlığı

Fransız Bulldog, belirli sağlık sorunları vardır fakat sahiplerinin uygun bakımla kolayca yardımcı olabileceklerdir.
-Oldukça az egzersiz ihtiyaçları var (günlük kısa yürüyüşler yeterlidir).
-Özellikle sıcak havalarda ağır nefes almaya neden olan yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.
-Aşırı beslenmeden ve yağlı yiyeceklerden kaçınırsa kilo alımından kaçınılabilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün yemek verilmesi tavsiye edilir. Fransız Bulldog, brakisefalik kafası nedeniyle yiyeceklerini çiğnemeden yutma eğilimindedir, bu da mide gürlemesi ve gaza neden olur.
Kısa burunlu köpeklerde sık görünen french bulldog uyku apnesi problemine eğilimlidir.
Göz sağlığına dikkat edin: her köpekte olabileceği gibi sizin french bulldog da gözyaşı lekesi denilen gözün çevresinde oluşan lekelenme olma olasılığı var

French bulldog fiyatları

French bulldog fiyatları ülkemizde renklerine ve fiziksel görsellerine göre 1800 TL ile 6000 TL arası fiyat aralığında satılmaktadır. Fiyat aralığının bu kadar yüksek olmasının sebebi, bu cinsin çekiciliğini oluşturan renklerin güzelliğinden.

French bulldog Çiftleştirme

Ilk kızan dönemlerine 8 ila 11 aylık olduklarında girerler. Dönemleri 7 ile 11 gün arasında sürer. İlk doğumda ise 1 ila 2 yavru doğurabilir. Bu sayı sonraki doğumlarda 3'e kadar çıkabilir. Fransız bulldog'lar, suni tohumlama ve sıklıkla sezaryen ile doğum yapılmasını gerektirir ve yavruların% 80'inden fazlası bu şekilde doğar. Birçok Fransız Bulldog damızlık köpeği doğal olarak üreme yeteneğine sahip değildir

French bulldog son ilanlar

 • BLUE TAN FRENCH BULLDOG YAVRULARI

  French bulldog yaş 0-3 Aylık Adalet Mah.

  BİRBİRİNDEN SEVİMLİ , IRK GARANTİLİ DİŞİ & ERKEK ÇOK ÖZEL YAVRULAR YENİ AİLELERİ ...

 • FRENCH BULLDOG YAVRULARI

  köpek ilanlari Cumhuriyet Mah.

  BİRBİRİNDEN SEVİMLİ , IRK GARANTİLİ DİŞİ & ERKEK ÇOK ÖZEL YAVRULAR YENİ AİLELERİ ...

 • FRENCH BULLDOG YAVRULARI

  FRENCH BULLDOG YAVRULARI EV ORTAMINDAN BİRBİRİNDEN SEVİMLİ IRK GARANTİLİ ve S ...

Diğer köpek ırkları

 

Ziyaretçilerimize daha iyi hizmet sunulabilmek için sitemizde Çerez (Cookie) kullanılmaktadır.