Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında

Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında

1800'lü yıllara kadar köpekler avcı, bekçi vs gibi ayrılırdı. Tür meselesi, kafaları ancak bu kadar meşgul ederdi. Derken Avrupa gösterişli Viktorya çağına girdi ve köpekler ilk o zamanlar cinsleriyle dikkat çekmeye başladı. Köpek şovları, köpek çayları, pahalı köpek düğünleri düzenlendi. Kuyruğu şu kadar, rengi şöyle gibi kurallara uyan safkan bir köpeğe sahip olmak, statüyü yükselten havalı bir durumdu. Yüzyıllar boyunca köpek çiftlikleri bazı safkan cinsleri kendi aralarında çiftleştirerek o zamanın melez ırklarını yarattılar. Bunların çoğu artık safkan sayılıyor, şu sıralar dünyada resmi olarak yaklaşık 150 farklı safkan cins olduğu kabul ediliyor.
Ancak son yıllarda değişen insan ihtiyaçları ve genetik bilimdeki uzmanlık, melez köpeklere yeni bir bakış açısı getirdi. Melez köpek eskiden epey değersiz sayılırken, ünlülerin edindiği garip isimli yeni köpek türleri binlerce dolarla ölçülür oldu. Aslında 'tasarım köpek' yaratma fikri ilk başta moda amaçlı değildi. Avustralyalı bir köpek üreticisi bundan 20 yıl önce körlere rehberlik edebilecek zekâda ve aynı zamanda tüyleri alerjik etki yaratmayacak bir tür yaratmak istedi. Bunun için en iyi seçenek; sıcakkanlı, uyumlu ve zeki Labrador cinsiyle tüyleri antialerjik olan Poddle cinsini karıştırmaktı. Böylece bu iki cinsi birleştirdi ve ortaya Labradoodle çıktı. Bu tasarım çok tuttu ve köpek üreticileri yeni bir pazar yaratmış oldu: İhtiyaca göre tasarlanmış köpekler

Modern insan; küçük dairesine uygun, mümkünse havlamayan, yalnız bıraktığında bunu çok umursamayan, dışarı çıkartamadığında da bunu pek sorun etmeyen, söz dinleyen, çok tüy dökmeyen, pek ilgi beklemeyen ama sahibi isterse her an oyuna hazır, sevimli ve uyumlu köpekler istiyor. Yani köpek gibi görünen ama köpek olmayan mükemmel hayvanlardan hoşlanıyor. Özellikle çocuklu aileler bakımı kolay, hayata bir dert daha eklemeyecek köpeklerin hayalini kuruyor. Kadınlar Poodle gibi tüylü, şeker şeylerden hoşlanırken, erkekler daha kısa tüylü ve iri köpekleri seviyor. Bu tarz ihtiyaçlara cevap veren bir köpek arıyorsanız, her zevke göre dizayn edilmiş tasarım köpekler derdinize deva olacaktır. Çünkü safkan köpekler iyi ve kötüyü beraberinde barındıran karakterleriyle fazla zahmetliler. Ya da tam tersi.

Bir köpeğe tasarım denilebilmesi için, iki farklı safkan cinsin genetik anlamda en sağlıklı ve güçlü bireylerinin ve tabii en şirin olanlarının birleştirilmesiyle ortaya çıkmış olması gerekiyor. Çiftleştirme öncesi genetik açıdan hastalık ya da istenmeyen karakter özelliklerini taşıyan genler eleniyor. Ve en iyiler birleştirilerek ortaya bir mükemmel köpek çıkartılıyor. En azından mükemmele yakın. Örneğin Yorkshire Terrier akıllı bir köpek olmasına rağmen kontrolü zor, baskın karakterli bir köpek. Bir Yorkshire'ı bir Maltese'le birleştirip Morkie yarattığınızda, elinize şirin, akıllı ve kontrolü kolay bir köpek geçmiş oluyor. Neye ihtiyacınız varsa söylemeniz yeterli.
Az tüy döken Poodle tasarım için en sık kullanılan cinslerden; Schnoodle (Minyatür Schnauzer ve Poodle), Goldendoodle (Golden Retriever ve Poodle) Malt-A-Poo (Maltese ve Poodle) bunlardan birkaçı. Bunun dışında Shorkie (Shih Tzu ve Yorkshire Terrier), Chorkie (Chihuahua and Yorkshire Terrier), Puggle (Pug ve Beagel), Pomapoo (Pomeranian ve Poodle), Chiweenie (Dachshund ve Chihuahua) gibi yaklaşık 400 tane daha melez köpek türü var.

Web Sitemiz : www.minikkopekler.com

Msn-Mail : minikkopekler@msn.com

Tel: 0544-855-49-12

0534-400-54-56
Marmara » Edirne » Edirne
700₺
Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında
 
Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında Yeni Nesil COCKAPOO ve Diğer yeni ırklar hakkında
  • #3432392
  • Karşılaştır
  • Şikayet
  • Yazdır
  • Favori
  • Paylaş
Site kullanıcıları tarafından oluşturulan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, ilanversen.com.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu ilanın hatalı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
İlana dön
Kapat
1pixel

Son gezdiklerim

Soru sor
Şikayet
Paylaş
 

Ziyaretçilerimize daha iyi hizmet sunulabilmek için sitemizde Çerez (Cookie) kullanılmaktadır.